• WYCIECZKA DO PIJALNI CZEKOLADY W KORCZYNIE I SPEKTAKL "ALICJA W KRAINIE CZARÓW" W RCKP W KROŚNIE

          • W dniu 19 marca dzieci z grupy „Sówki” i „Pszczółki” udały się na wycieczkę do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie oraz na spektakl „Alicja w Krainie Czarów” do RCKP w Krośnie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach czekoladowych. Dzieci poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady i lizaków według własnego pomysłu. Dzieci mogły także zaprojektować i ozdobić opakowanie na własną czekoladę. W trakcie warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolad - mleczną, gorzką, białą. Nikt z nas, sięgając po kostki czekolady, nie spodziewał się, że tak trudny i długi proces czeka ziarno kakaowca zanim się stanie czekoladą. Uzupełnieniem warsztatów był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Następnie dzieci zwiedzały wnętrze pijalni czekolady, które urządzone jest w stylu starej fabryki. Dzieciom bardzo spodobała się fontanna czekoladowa. Na zakończenie wizyty dzieci chętne wzięły udział w konkursie dotyczącym procesu powstawania czekolady, podczas którego otrzymywały nagrody – tabliczki firmowej czekolady. Pamiątką pobytu w Korczynie był Dyplom za udział w Warsztatach Czekoladowych dla każdego dziecka oraz wyprodukowane własnoręcznie czekolady i lizaki, które zabrały ze sobą do przedszkola.

            Następnie udaliśmy się na spektakl ,,Alicja w Krainie Czarów” do RCKP. To piękna opowieść o przygodach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata, dzieje się to na granicy jawy i snu, a koszmarne przeżycia przeplatają się tutaj z zabawnymi fantazjami. Dzieci wspólnie z bohaterką odbyły niezwykłą podróż do Krainy Czarów i przeżyły niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Przepiękna, barwna scenografia, gra świateł oraz wspaniale role aktorskie, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Na koniec spektaklu aktorzy otrzymali od dzieci wielkie brawa. Zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń dzieci powróciły autokarem do przedszkola. Wycieczka należała do bardzo udanych, a uśmiechy na twarzach dzieci mówiły jedno: Kochamy czekoladę!!! Ta słodka wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci!!!

            Anita Szymańska

            Izabela Stec

          • TŁUSTY CZWARTEK

          • „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

            a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

            W myśl tego staropolskiego przysłowia, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

            Zgodnie z tradycją i polskim zwyczajem, i w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć pączków. Dzień ten, przedszkolaki rozpoczęły od obejrzenia teatrzyku kukiełkowego pt. „Pączki i faworki u babci Honorki” M. Kownackiej,  w wykonaniu nauczycieli. Następnie każdy mógł degustować się pysznym pączkiem. Przedszkolaki w tym dniu, wzięły udział w różnych zabawach muzyczno-ruchowych, tanecznych oraz plastycznych, podczas których samodzielnie przygotowały i ozdabiały  pączki.

            To był niesamowity dzień pełen słodkich wspomnień i radosnych chwil.

            Kamila Harna

            Katarzyna Wegrzynek-Baran

          • V WSPÓLNE KOLĘDOWANIE W ŁĄCZKACH JAGIELLOŃSKICH

          • 14 stycznia 2024r. w kościele w Łączkach Jagiellońskich odbyło się V Wspólne Kolędowanie, którego organizatorami byli: radny Gminy Wojaszówka pan Hubert Cebula oraz proboszcz parafii Janusz Bury. Grupa „Sówki” miała przyjemność uczestniczyć  w tym wspaniałym wydarzeniu śpiewając kolędy i pastorałki pt. „Dziecina mała”, „Skrzypi wóz”, „Grajmy Panu” oraz „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”. Dzieci jak zwykle stanęły na wysokości zadania. „Sówki”  za swój występ zostały nagrodzone wielkimi brawami oraz obdarowane prezentami przez organizatorów. Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak pięknym i klimatycznym wydarzeniu! Wspólne kolędowanie buduje więź, uczucie bliskości, jest też przejawem poszanowania naszych polskich tradycji.

            Anita Szymańska

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

          • JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

          • Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego tradycją naszego przedszkola jest przygotowanie i wystawienie w okresie przedświątecznym Jasełek. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków wprowadziły całą społeczność przedszkolną w  świąteczny i magiczny czas. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sceny – żłóbek z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali aktorzy z wielkim przejęciem wygłaszali swoje role i z radością śpiewali kolędy i pastorałki. Przedstawienie było wyjątkowe. Przedszkolaki w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem interpretowały w sposób aktorski swoje role. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały i recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli  pastuszkowie, trzej królowie oraz dzieci, które przyniosły Dzieciątku dary. Nie zabrakło również pięknych polskich kolęd, pastorałek oraz tańca. Wspaniała scenografia nadała temu niecodziennemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Wielkie brawa dla naszych małych aktorów!

            Anita Szymańska

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

          • Cyrk "Szok"

          • 14 września do naszego przedszkola zawitali niecodzienni goście - cyrk "Szok". Wszystkie dzieci - począwszy od maluchów aż do starszaków z zapartym - tchem śledziły występy pary cyrkowców. Program artystyczny zawierał m.in. występ słonia, supermana, misia polarnego oraz klauna, sztuczki białych gołębi i pokaz psich umiejętności. W cyrku jak to w cyrku, nie mogło zabraknąć pokazów iluzji. Dzieci nie tylko miały okazję podziwiać sztuczki cyrkowe, ale także brać w nich czynny udział. Wybrane przedszkolaki z entuzjazmem próbowały wykonać cyrkowe akrobacje, co wzbudzało radość wszystkich widzów. Szczególnie dużo emocji wzbudził występ pań z przedszkola, które miały możliwość pokazania swoich umiejętności w kręceniu hula-hop. Pokaz dostarczył dzieciom miłych wrażeń wiele radości i zadowolenia. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami👏👏

            Kamila Harna

            Anita Szymańska

            Katarzyna Węgrzynek-Baran 

          • SPOTKANIE Z ALPAKAMI

          • W dniu 07.07.2023r. nasze przedszkole odwiedziły alpaki z "Alpakorelax". Sam wygląd alpak wzbudzał u dzieci wielką sympatię, gdyż wyglądały jak żywe maskotki. Pani Joanna - opiekunka Lucjana, Olafa i Franka opowiedziała nam o zwyczajach alpak, o tym co lubią jeść , jak spędzają czas i jak odpoczywają. Każdy przedszkolak miał możliwość nakarmienia zwierzątka jego ulubionym przysmakiem - marchewką oraz mógł z nim pospacerować.

            Warto dodać, że poprzez uczestnictwo w zajęciach z alpakami stymulowane są zmysły: słuchu, wzroku, dotyku. Zarówno widok alpak, które są bardzo sympatyczne oraz urocze, jak i dotykanie ich miękkiego futerka jest bardzo przyjemnym doznaniem, które powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci.

            Bardzo dziękujemy za odwiedziny i możliwość poznania tak pięknych i łagodnych zwierząt.

             

            Kamila Harna

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM – „BEZPIECZNE WAKACJE”

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków w przedszkolu, jak i w czasie wolnym w dniu 12.06.2023 roku w naszym przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy policji z Krosna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Policjanci ostrzegali nas przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkich filmików jak bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz jakie numery alarmowe powinien znać każdy, aby wezwać pomoc w razie potrzeby. Przypomnieli nam również o korzyściach  noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.

            Takie spotkania są zawsze doskonałą okazją by dzieci poznały zawód i pracę policjanta i dowiedziały się o tym jak ważna jest policyjna służba i bezpieczeństwo.

            Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z przedszkolaków nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

            Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie oraz treści przekazane. Na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły policjantom podziękowanie za dobre rady oraz współpracę z naszym przedszkolem.

            Anita Szymańska

          • Hokus-Pokus z Papugą

          • W dniu 30.05.2023r nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu edukacyjno- rozrywkowym "Hokus -pokus z papugą”, muzyką na żywo i elementami iluzji. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o papugi w warunkach domowych, czym karmi się papugi, jak długo żyją i wiele innych ciekawostek. Z zaciekawieniem obejrzały pokaz iluzji w wykonaniu pirata. Oczywiście najwięcej radości sprawiła dzieciom wypuszczona na salę papuga wykonującą polecenia swojego opiekuna - dawała całusy, chowała się na ramieniu właścicielowi. Całość przeplatana była wesołą muzyką na żywo w wykonaniu muzyka, który prezentował wiele piosenek ekologicznych . Ponadto dzieci mogły potańczyć do piosenek granych na żywo na gitarze, organkach i melodyjce. Widzowie mieli możliwość poznać te instrumenty muzyczne, którymi posługiwali się artyści-muzycy. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Dzieci były zachwycone.

            Kamila Harna

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

            Izabela Stec

          • PLANETARIUM

          • 20 kwietnia 2023r. nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Planetarium. Dzieci z Przedszkola w Wojaszówce uczestniczyły w seansie edukacyjnym. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w zagadkowo-bajkowy świat kosmosu, oglądając bajkę „ Krecik w kosmosie”. „Krecik” jako jedna ze znanych postaci bajowych towarzyszyła dzieciom w czasie całego seansu. Dzięki Niemu przedszkolaki dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, galaktyki, a to wszystko dzięki specjalnej kopule w kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Pokaz dostarczył wszystkim, wiele niezapomnianych „kosmicznych wrażeń”.

             

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

            Anita Szymańska

            Urszula Preisnar

            Kamila Harna

          • KIERMASZ WIELKANOCNY

          •  

             

             

             

             

             

             

                                                                                                                                                                                                             

             

          • TŁUSTY CZWARTEK

          • „Był sobie pączek, co nie miał rączek

            I okrąglutki był jak miesiączek.

            Miał lukrowaną złocistą skórkę,

            A w środku dziurkę na konfiturę”

             

            W tym dniu, dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Tłusty czwartek”. Dzieci z grupy Biedronek, Pszczółek i Żabek wspólnie odbyły spotkanie ostatkowo-karnawałowe, by poznać bliżej tradycję, zgodnie z ludowym powiedzeniem „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła , tłustych pączków nasmażyła”. Dzień ten, przedszkolaki rozpoczęły od obejrzenia teatrzyku kukiełkowego pt. „Pączki i faworki u babci Honorki” M. Kownackiej,  w wykonaniu nauczycieli . Następnie każdy mógł degustować się pysznym pączkiem. W czasie zajęć dzieci samodzielnie przygotowywały pączki (mniej kaloryczne). Przeliczały je, segregowały i porównywały. Wszyscy dobrze się bawili, życząc sobie nawzajem samych słodkości.

             

            Katarzyna Węgrzynek – Baran

            Urszula Preisnar

          • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

          • Zachęcamy dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie  Wielka Liga Czytelników. Celem głównym akcji jest kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i promocja czytelnictwa. Dzieci przedszkolne , które chcą wziąć udział w konkursie zgłaszają się do Koordynatora swojej placówce (I. Stec, J. Kaleta) biorącej udział wkonkursie lub do wychowawcy, który przekaże informacje Koordynatorowi. Uczestnicy rejestrowani są na platformie WLC przez Koordynatorów Placówek na podstawie zgłoszenia udziału w konkursie zawierającego zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika konkursu, podpisanych przez rodzica/opiekuna dziecka/ucznia. Warunkiem udziału dziecka w konkursie jest podanie indywidualnego adresu e-mail, koniecznego do aktywacji konta uczestnika na platformie WLC. Każdy Uczestnik zarejestrowany przez Koordynatora Placówki otrzymuje wiadomość e-mail z dostępem do konta internetowego znajdującego się na platformie WLC. Na koncie tym będą umieszczone wyniki uczestnika wprowadzane przez Koordynatora.

            Projekt w przedszkolach  przebiega w dwóch etapach:

            I Etap pierwszy (20.10.2022 r. – 31.03.2023 r.): czytanie 5 książek w domu przez dzieci i ich rodziny oraz uzupełnianie Pamiętnika Młodego Czytelnika. Etap składa się z następujących działań:

            1. Wypełnienie przez rodzica/opiekuna prawnego formularza zgłoszeniowego i przekazanie Koordynatorowi Placówki (przedszkola).
            2. Dzieci przedszkolne rejestrowane są do konkursu przez Koordynatorów Placówek na podstawie zgłoszenia udziału w konkursie zawierającego zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika konkursu, podpisanego przez rodzica/opiekuna dziecka.
            3.  Warunkiem udziału dziecka/ucznia w konkursie jest podanie indywidualnego adresu e-mail, koniecznego do aktywacji konta uczestnika.
            4. Udostępnienie Koordynatorom z przedszkoli  Komitet Organizacyjny WLC elektronicznej wersji Pamiętnika Młodego Czytelnika.
            5. Udostępnienie uczestnikom elektronicznego pliku z Pamiętnikiem Młodego Czytelnika przez Koordynatora Placówki.
            6. Wydrukowanie i złożenie Pamiętnika Młodego Czytelnika przez rodzica/opiekuna. Pamiętnik to podstawowe narzędzie konkursu – jest to książeczka do rodzinnego uzupełniania na podstawie przeczytanych książek. Możliwe jest utworzenie własnej wersji Pamiętnika.
            7. RODZINNE CZYTANIE – czytanie dziecku przez rodzica/opiekuna 5 dowolnych książek z listy konkursowej dla przedszkola.
            8. Rozmawianie z dzieckiem na temat treści oraz odbioru książki przez dziecko.
            9. Tworzenie przez dziecko w Pamiętniku Młodego Czytelnika rysunku do każdej z 5 przeczytanych książek oraz uzupełnienie przez rodzica/opiekuna opisu książki na podstawie rozmowy z dzieckiem.
            10. Przekazanie Koordynatorowi Placówki wypełnionego Pamiętnika Młodego Czytelnika.
            11. Sprawdzenie Pamiętnika, zaliczenie sprawności i wpisanie punktów na platformie WLC przez Koordynatora Placówki. Za jeden opis książki z rysunkiem przyznaje się jedną sprawność. Warunkiem ukończenia projektu jest zdobycie minimum pięciu sprawności.
            12. Po sprawdzeniu Koordynator Placówki zwraca Pamiętnik rodzicowi/opiekunowi.

            II  Etap drugi (kwiecień-czerwiec 2023 r.)

            1)  Wyróżnienie przez Koordynatora Placówki uczestników z kompletem minimum pięciu sprawności:

            2)  Udostępnienie Koordynatorom Placówek elektronicznej wersji projektów dyplomów, na platformie WLC, przez Komitet Organizacyjny WLC.

            3) Wręczenie przez Koordynatora Placówki Dyplomów Aktywnego Czytelnika uczestnikom, którzy prawidłowo wypełnili Pamiętnik Młodego Czytelnika.

             

            Lista  książek

            (spośród 20 pozycji wybieramy 5 do przeczytanie z dzieckiem)

            1. "Basia" (dowolna część z serii) Zofia Stanecka

            2. "Boże Narodzenie w Bullerbyn" Astrid Lindgren

            3. "Elmer" (dowolna część z serii) David McKee

            4."Florka" (dowolna część) Roksana Jędrzejewska-Wróbel

            5. "Franklin" (dowolna część cyklu) Paulette Bourgeois, Brenda Clark

            6."Jak tata pokazał mi wszechświat" Ulf Stark

            7. "Kicia Kocia" (dowolna część cyklu) Anita Głowińska

            8. "Kochany tatuś" Agnieszka Frączek

            9. "Krawcowe" Dorota Gellner

            10. "Martynka" (dowolna część serii) Gilbert Delahaye (il. Marcel Marlier)

            11. "Najpiękniejszy ogródek borsuka" Marsha Diane Arnold

            12. "Odwagi zajączku" Nicola Kinnear

            13. "Pan Brumm" (dowolna część o przygodach misia) Daniel Napp

            14. "Pomelo" (dowolna część z serii) Ramona Badescu

            15. "Proszę mnie przytulić" P. Wechterowicz, Emilia Dziubak

            16. "Reksio" (dowolna część) Anna Sójka

            17. "Tupcio Chrupcio" (i inne część seri) Eliza Piotrowska

            18. "Tylko bez całowania! czyli Jak sobie radzić z niektórymi Grzegorz Kasdepke

            19. "Uczucia Maksa" Katarzyna Zychla

            20. "Wesoły Ryjek" (i inne części cyklu) Wojciech Widłak

             

            Strona konkursu:    https://wielkaliga.pl

            Regulamin:  https://wielkaliga.pl/rodzinne/regulamin_rodzinne.pdf

          • WIGILIA W PRZEDSZKOLU

          • Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe, ubierają choinki oraz dekorują pierniczki. W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. O wyznaczonej godzinie w sali zebrały się wszystkie dzieci, personel przedszkola oraz Pani Dyrektor, która złożyła dzieciom i pracownikom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy.

             

            Anita Szymańska

            Kamila Harna

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

          • GÓRNICY W PRZEDSZKOLU

          • Barbórka obchodzona tradycyjnie 4 grudnia to wielkie górnicze święto. W tym dniu oczy wszystkich zwrócone są na górników, którym jesteśmy winni wdzięczność za niebezpieczny trud z efektów którego na co dzień korzystamy. 

            02.12.2022 nasze przedszkole odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna. Uczniowie przybyli w strojach górniczych i przepięknych czapkach z czarnymi i białymi pióropuszami czym wzbudzili tym samym duże zainteresowanie wśród przedszkolaków. Opowiedzieli dzieciom o tradycjach i obyczajach górniczych, o patronie górników – Świętej Barbarze, o mundurach. Przedszkolaki na własne oczy mogły zobaczyć galowy, górniczy mundur, policzyć złote guziki (29), poznać symbolikę skrzyżowanych narzędzi i kolorów pióropuszy na czapce. Uczniowie przybliżyli im także zawód  górnika, pokazali minerały, ropę naftową, a największą atrakcją było przymierzanie czapki z pióropuszem, tzw. czako. W trakcie spotkania dzieci oglądały przyniesione przez gości eksponaty różne skały, minerały i naftę. Na koniec spotkania dzieci zaśpiewały naszym gościom piosenkę „Idzie górnik drogą” oraz podziękowały słodką niespodzianką. Wszystkim Górnikom życzymy wszelkiej pomyślności, bezpiecznej i spokojnej pracy. 

            Anita Szymańska

          • Z WIZYTĄ NA TORZE WYŚCIGOWYM

          • W poniedziałkowe przedpołudnie przedszkolaki z grupy „Żabek” i grupy „Sówek” połączyły siły i udały się razem na jesienny spacer w celach zdrowotnych w okolice naszego przedszkola. W czasie spaceru dzieci obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Trasa spaceru nie była krótka ale bardzo owocna.  Meta naszego prozdrowotnego spaceru była na torze wyścigowym p. Ryszarda D. Jak się okazało, nie trzeba być miłośnikiem motoryzacji by być zainteresowanym „wyścigówkami”.  Nie tylko chłopcy ale i dziewczynki były bardzo zainteresowane driftingiem, polegającym na precyzyjnej jeździe samochodem sterowanym przez p. Ryszarda. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć tor wyścigowy z bliska, poznać jego specyfikę działania oraz zobaczyć jak można auto z łatwością wprowadzić w poślizg ale i pewnie go kontrolować. Oczywiście nie zabrakło także mocy … a tej w autach do driftu nie brakuje, gdzie dzieci mogły się same przekonać. Była to niezwykła przygoda dla „przyszłych kierowców” z naszych grup. W skutkach dalekosiężnych, ale może to właśnie spotkanie zaowocuje w przyszłości, że dzieci sprawniej będą posługiwać się samochodem. Duża prędkość, ostre zakręty sprawiały, że krew w żyłach znacznie szybciej krążyła a emocje u dzieci niekiedy sięgały zenitu. Sam udział dzieci w takim spotkaniu przyniósł ze sobą szereg zalet : m.in. szybkie reagowanie na różnego rodzaju sytuacje, rozwój koordynacji a także spostrzegawczości.

             

            Katarzyna Węgrzynek-Baran

          • SPEKTAKL "CZERWONY KAPTUREK"

          • Dnia 10 października dzieci z grupy „Żabki” oraz „Sowy” wybrały się na wycieczkę do RCKP w Krośnie na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Celem wyjazdu było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, pobudzanie ciekawości światem bajek i baśni oraz poznanie zasad prawidłowego zachowania się podczas spektaklu.

            Kiedy przedszkolaki dotarły na miejsce z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy, a zwłaszcza ich kostiumy. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru.

            Przedstawienie okazało się na tyle ciekawe, że wszyscy zapomnieli o strachu kiedy na scenie pojawił się zły i głody wilk.  Spektakl był bardzo ciekawy ze względu na liczne efekty specjalne, takie jak energetyczna muzyka, gra świateł, wykorzystanie dymu, czy baniek mydlanych. Ponadto przybliżył naszym milusińskim piękno lasu i całej przyrody. Nastrojowa  muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Spektakl uczył dzieci posłuszeństwa wobec rodziców i przestrzegał je, by nie ufały nieznajomym.

            Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

             

            Anita Szymańska

          • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

          • 30 września dzieci z grup Żabki i Sowy udały się z wizytą do mieszczącej się na ul. Krakowskiej w Krośnie, Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Już od przekroczenia progu biblioteki dało się odczuć serdeczną atmosferę tego miejsca. Przesympatyczne panie przywitały dzieci z wielka radością i uśmiechem na twarzy. Na początku naszej wizyty pani Monika wyjaśniła dzieciom czym jest biblioteka , opowiedziała o ciekawych książkach, które można wypożyczyć w bibliotece oraz o tym, dlaczego tak ważne jest czytanie książek. Po krótkim wstępie dzieci udały się do kolejnej sali. Po drodze przez „książkowy labirynt” miały okazję przyjrzeć się z bliska zbiorom bibliotecznym. Po dotarciu na miejsce dzieci wysłuchały i obejrzały ciekawą bajkę o małym pajączku, czytaną przez panią Monikę. Dzieci z wielkim skupieniem słuchały bajki i bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Następnie , nasze przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zabawy były tym bardziej ekscytujące, że odbywały się w wyjątkowym miejscu mianowicie wśród regałów z książkami. Dla dzieci była to nowość i ciekawe doświadczenie, które wywołało uśmiech na ich twarzach. Żabki i Sowy miały także okazję przyjrzeć się pracy w bibliotece i osobiście wcielić się w rolę bibliotekarza obsługującego komputer. Do tego zadania podeszły z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. Na zakończenie naszej wizyty dzieci udały się do sali przeznaczonej dla najmłodszych czytelników, w której mogły swobodnie korzystać ze wszystkich książeczek a także bawić się w kąciku do tego przeznaczonym. To spodobało się dzieciom najbardziej, bo oglądając książki w towarzystwie pluszaków i siedząc na kolorowych poduchach mogły poczuć się jak w przytulnym dziecięcym pokoju. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy przemiłemu personelowi za serdeczne przyjęcie oraz wspaniałą zabawę. Mimo, iż w tym dniu pogoda nie dopisała , wszyscy mieliśmy świetne humory , bo nasza wycieczka była bardzo ciekawa i ekscytująca! Dzieci miały okazję przekonać się, że biblioteka wcale nie musi być nudna i jest miejscem przyjaznym dzieciom, dającym im wiele możliwości do rozwoju i zabawy.

             

            Izabela Stec

          • Spotkanie z Policjantem - Pietrusza Wola

          •  W ramach realizacji tematu kompleksowego "Bezpieczna droga do Przedszkola" dnia 23 września 2022 r. nasze Przedszkole odwiedził pan policjant - Dzielnicowy z Posterunku Policji w Jedliczu . Nasz gość opowiadał dzieciom o bezpieczeństwie na co dzień. Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę, utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych Dzieci doskonale radziły sobie odpowiadając na pytania policjanta. Pan Dzielnicowy pokazał nam swoje wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne podczas wykonywanej służby - wzbudziło to wielkie zainteresowanie ze strony dzieci .Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszego przedszkola. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych. To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

             

            Magdalena Syrek

          • Wizyta pielęgniarki w naszym przedszkolu

          • Dnia 21 września w grupie „Żabki” w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Co słonko widziało – na dziecięce kłopoty…Brzechwa” oraz  tematyki zajęć „Dbamy o zdrowie” odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Joanną W. z Centrum Zdrowia VISMED z Wojaszówki – mamą Amelki. Pani Joanna w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam na czym polega praca pielęgniarki, gdzie pracuje i czym się zajmuje. Zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne do codziennej pracy oraz wyjaśniła do czego służą. Demonstracja stetoskopu, możliwość posłuchania bicia serca, bandażowanie czy mierzenie ciśnienia krwi wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wszystkie dzieci utrwaliły zasady zachowania bezpieczeństwa w razie jakiegoś zdarzenia, wypadku. Przypomniała również o konieczności przestrzegania zasad codziennej  higieny i zdrowego stylu życia. Wizyta naszego gościa zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Przedszkolaki wręczyły Pani pielęgniarce dyplom z podziękowaniem za cenne rady i wiedzę. Serdecznie dziękujemy za wizytę i mile spędzony czas!

             

            Anita Szymańska